Hirose Electric Co Ltd A3C-10DA-2DSA(71)
A3C-10DA-2DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3C-10DA-2DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-10DA-2DSA(71).pdf
Availability of A3C-10DA-2DSA(71)
QUANTITY
A3C-10DA-2DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-10DA-2DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A3C-10DA-2DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package220
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-10DA-2DSA(71)
Related LinksA3C-10DA, A3C-10DA-2DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-10DA-2DSA(71) Details Description
Related parts for A3C-10DA-2DSA(71)
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 364POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf