Vicor Corporation V24C28M100BN2
V24C28M100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28M100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28M100BN2.pdf
Availability of V24C28M100BN2
QUANTITY
V24C28M100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28M100BN2
Internal Part NumberEIS-V24C28M100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28M100BN2
Related LinksV24C28, V24C28M100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28M100BN2 Details Description
Related parts for V24C28M100BN2
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 480 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 20% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING 17W5 PLUG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 2DIG 0.56 TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf