Hirose Electric Co Ltd A3C-12DA-2DSA(71)
A3C-12DA-2DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3C-12DA-2DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-12DA-2DSA(71).pdf
Availability of A3C-12DA-2DSA(71)
QUANTITY
A3C-12DA-2DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-12DA-2DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A3C-12DA-2DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-12DA-2DSA(71)
Related LinksA3C-12DA, A3C-12DA-2DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-12DA-2DSA(71) Details Description
Related parts for A3C-12DA-2DSA(71)
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
IC 16BIT 35MW SER OUT ADC 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf