Hirose Electric Co Ltd A3C-26P-2DSA
A3C-26P-2DSA picture photo
Mfg. Part Number
A3C-26P-2DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS 2MM GOLD DIP
Datasheet Download
A3C-26P-2DSA.pdf
Availability of A3C-26P-2DSA
QUANTITY
A3C-26P-2DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-26P-2DSA
Internal Part NumberEIS-A3C-26P-2DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-26P-2DSA
Related LinksA3C-26, A3C-26P-2DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-26P-2DSA Details Description
Related parts for A3C-26P-2DSA
CONN HEADER 8POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS W/STRAIN REF datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 6V TSLP-3 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 8-SOIC datasheet.pdf
FIBER OPTIC TRANSCEIVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 8A TO220 datasheet.pdf
OSC MEMS 4.9152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf