Souriau Connection Technology D38999/26JG39HNL
D38999/26JG39HNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG39HNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26JG39HNL.pdf
Availability of D38999/26JG39HNL
QUANTITY
D38999/26JG39HNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG39HNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG39HNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG39HNL
Related LinksD38999/2, D38999/26JG39HNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JG39HNL Details Description
Related parts for D38999/26JG39HNL
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 750K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 4.19K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf