Hirose Electric Co Ltd A3C-50DA-2DSC(71)
A3C-50DA-2DSC(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3C-50DA-2DSC(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-50DA-2DSC(71).pdf
Availability of A3C-50DA-2DSC(71)
QUANTITY
A3C-50DA-2DSC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-50DA-2DSC(71)
Internal Part NumberEIS-A3C-50DA-2DSC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-50DA-2DSC(71)
Related LinksA3C-50DA, A3C-50DA-2DSC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-50DA-2DSC(71) Details Description
Related parts for A3C-50DA-2DSC(71)
IC REG LDO 3.3V 3A TO263 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 4W 2725 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SPACER BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf