Omron Automation & Safety A3CJ-90A1-12EY
A3CJ-90A1-12EY picture photo
Mfg. Part Number
A3CJ-90A1-12EY
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
A3CJ-90A1-12EY.pdf
Availability of A3CJ-90A1-12EY
QUANTITY
A3CJ-90A1-12EY Order Process
Ship out your order
Specifications of A3CJ-90A1-12EY
Internal Part NumberEIS-A3CJ-90A1-12EY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3C
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3CJ-90A1-12EY
Related LinksA3CJ-90, A3CJ-90A1-12EY Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3CJ-90A1-12EY Details Description
Related parts for A3CJ-90A1-12EY
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 14CIRC .562 datasheet.pdf
TST LD STKG BANA TO PLUNGER 24" datasheet.pdf
TV 7C 7#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf