Omron Automation & Safety A3CJ-90A1-24ER
A3CJ-90A1-24ER picture photo
Mfg. Part Number
A3CJ-90A1-24ER
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
A3CJ-90A1-24ER.pdf
Availability of A3CJ-90A1-24ER
QUANTITY
A3CJ-90A1-24ER Order Process
Ship out your order
Specifications of A3CJ-90A1-24ER
Internal Part NumberEIS-A3CJ-90A1-24ER
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3CJ-90A1-24ER
Related LinksA3CJ-90, A3CJ-90A1-24ER Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3CJ-90A1-24ER Details Description
Related parts for A3CJ-90A1-24ER
TRANS NPN 60V 3A SOT-89 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
LAMP MAG 5 DIOPTER 115V 45 LEDS datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 5 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
INDUCTOR 4MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf