Omron Automation & Safety A3CT-90B1-12EW
A3CT-90B1-12EW picture photo
Mfg. Part Number
A3CT-90B1-12EW
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
A3CT-90B1-12EW.pdf
Availability of A3CT-90B1-12EW
QUANTITY
A3CT-90B1-12EW Order Process
Ship out your order
Specifications of A3CT-90B1-12EW
Internal Part NumberEIS-A3CT-90B1-12EW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3C
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3CT-90B1-12EW
Related LinksA3CT-90, A3CT-90B1-12EW Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3CT-90B1-12EW Details Description
Related parts for A3CT-90B1-12EW
JUMPER-H1507TR/A2015B/X 10" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 3.6A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS -135V 42QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf