Microsemi SoC A3P250-2FG144I
A3P250-2FG144I picture photo
Mfg. Part Number
A3P250-2FG144I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 97 I/O 144FBGA
Datasheet Download
A3P250-2FG144I.pdf
Availability of A3P250-2FG144I
QUANTITY
A3P250-2FG144I Order Process
Ship out your order
Specifications of A3P250-2FG144I
Internal Part NumberEIS-A3P250-2FG144I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Rev. C 24/Jun/2013
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesProASIC3
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits36864
Number of I/O97
Number of Gates250000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-FPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3P250-2FG144I
Related LinksA3P250-, A3P250-2FG144I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A3P250-2FG144I Details Description
Related parts for A3P250-2FG144I
CONN BCKSHELL MET 50POS .050 75D datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 14TSSOP datasheet.pdf
WASHDOWN RING 4 WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1K OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-LLP datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SMD datasheet.pdf