Nichicon UWT1C220MCR1GB
UWT1C220MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1C220MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWT1C220MCR1GB.pdf
Availability of UWT1C220MCR1GB
QUANTITY
UWT1C220MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1C220MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1C220MCR1GB
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1C220MCR1GB
Related LinksUWT1C22, UWT1C220MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1C220MCR1GB Details Description
Related parts for UWT1C220MCR1GB
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3ST 8BIT 20SO datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 22A SCREW datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SL 5.08HC/07/180B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf