Omron Automation & Safety A3PA-90A11-24AA
A3PA-90A11-24AA picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90A11-24AA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90A11-24AA.pdf
Availability of A3PA-90A11-24AA
QUANTITY
A3PA-90A11-24AA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90A11-24AA
Internal Part NumberEIS-A3PA-90A11-24AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3P
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90A11-24AA
Related LinksA3PA-90, A3PA-90A11-24AA Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90A11-24AA Details Description
Related parts for A3PA-90A11-24AA
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 40POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
PWR ENTRY FILTER 6A 250VAC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf