Rohm Semiconductor R6007ENJTL
R6007ENJTL picture photo
Mfg. Part Number
R6007ENJTL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 7A LPT
Datasheet Download
R6007ENJTL.pdf
Availability of R6007ENJTL
QUANTITY
R6007ENJTL Order Process
Ship out your order
Specifications of R6007ENJTL
Internal Part NumberEIS-R6007ENJTL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs620 mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs20nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds390pF @ 25V
Power - Max40W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-83
Supplier Device PackageLPTS (SC-83)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6007ENJTL
Related LinksR6007, R6007ENJTL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R6007ENJTL Details Description
Related parts for R6007ENJTL
CONN HEADER VERT .100 8 POS 15AU datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 950MA 200 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
OSC XO 19.20MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .178M datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 6SDIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8MSOP datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
4700UF 6,3V 13X20MM 85C 3500H datasheet.pdf