Omron Automation & Safety A3PA-90A11-28
A3PA-90A11-28 picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90A11-28
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90A11-28.pdf
Availability of A3PA-90A11-28
QUANTITY
A3PA-90A11-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90A11-28
Internal Part NumberEIS-A3PA-90A11-28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorIncandescent
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90A11-28
Related LinksA3PA-9, A3PA-90A11-28 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90A11-28 Details Description
Related parts for A3PA-90A11-28
RES ARRAY 22 RES 10K OHM 24DRT datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.56KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC COMP VOLT PUSH-PULL DL 8DIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DISPLAY 627NM HE RED 2DIG 3" TH datasheet.pdf
75MM WIDE FLUSH MT BRACKET datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND 4MM LITEPIPE datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM A 9V datasheet.pdf