Omron Automation & Safety A3PA-90A12-24AW
A3PA-90A12-24AW picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90A12-24AW
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90A12-24AW.pdf
Availability of A3PA-90A12-24AW
QUANTITY
A3PA-90A12-24AW Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90A12-24AW
Internal Part NumberEIS-A3PA-90A12-24AW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3P
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90A12-24AW
Related LinksA3PA-90, A3PA-90A12-24AW Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90A12-24AW Details Description
Related parts for A3PA-90A12-24AW
MOSFET N-CH 250V 120A PLUS247 datasheet.pdf
CONN CAP 4POS MINI-U-MNL BLUE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADL5365 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X 3.15"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 92MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 7"X5" BLCK/OR datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf