Omron Automation & Safety A3PA-90C12-24AW
A3PA-90C12-24AW picture photo
Mfg. Part Number
A3PA-90C12-24AW
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PA-90C12-24AW.pdf
Availability of A3PA-90C12-24AW
QUANTITY
A3PA-90C12-24AW Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PA-90C12-24AW
Internal Part NumberEIS-A3PA-90C12-24AW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3P
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 23.50mm x 22.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PA-90C12-24AW
Related LinksA3PA-90, A3PA-90C12-24AW Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PA-90C12-24AW Details Description
Related parts for A3PA-90C12-24AW
MOSFET N-CH 500V 2.1A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
FUSE 1KA 150V NON STD FAST datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
BVF 7.62HP/04/180MSF SN BK BX datasheet.pdf
LL 9.52/02/90 5.0SN GY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf