Omron Automation & Safety A3PJ-90B11-24AO
A3PJ-90B11-24AO picture photo
Mfg. Part Number
A3PJ-90B11-24AO
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PJ-90B11-24AO.pdf
Availability of A3PJ-90B11-24AO
QUANTITY
A3PJ-90B11-24AO Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PJ-90B11-24AO
Internal Part NumberEIS-A3PJ-90B11-24AO
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapOrange
Illumination Type, ColorLED, Orange
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 23.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PJ-90B11-24AO
Related LinksA3PJ-90, A3PJ-90B11-24AO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PJ-90B11-24AO Details Description
Related parts for A3PJ-90B11-24AO
IC DAC 8BIT OCTAL 2-QUAD 24-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 24BIT HS 54-FBGA datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
PROFILE PC BOARD BASE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG BLACK 250' datasheet.pdf
MOSFET P-CH 45V 2A TSMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf