Omron Automation & Safety A3SA-90A1-24SR
A3SA-90A1-24SR picture photo
Mfg. Part Number
A3SA-90A1-24SR
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
A3SA-90A1-24SR.pdf
Availability of A3SA-90A1-24SR
QUANTITY
A3SA-90A1-24SR Order Process
Ship out your order
Specifications of A3SA-90A1-24SR
Internal Part NumberEIS-A3SA-90A1-24SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationA3S Marking Nov/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3S
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP00
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3SA-90A1-24SR
Related LinksA3SA-90, A3SA-90A1-24SR Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3SA-90A1-24SR Details Description
Related parts for A3SA-90A1-24SR
CONN HEADER 15POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 29POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf