Omron Automation & Safety A3SA-90C1-24SG
A3SA-90C1-24SG picture photo
Mfg. Part Number
A3SA-90C1-24SG
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
A3SA-90C1-24SG.pdf
Availability of A3SA-90C1-24SG
QUANTITY
A3SA-90C1-24SG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3SA-90C1-24SG
Internal Part NumberEIS-A3SA-90C1-24SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP00
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3SA-90C1-24SG
Related LinksA3SA-90, A3SA-90C1-24SG Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3SA-90C1-24SG Details Description
Related parts for A3SA-90C1-24SG
MODULE PWR AMP 60W 894MHZ AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4KV X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
WS AWARE 4 MTL 0/20MA CTA242 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 410MW SOD123 datasheet.pdf