Omron Automation & Safety A3SA-90C1-24SO
A3SA-90C1-24SO picture photo
Mfg. Part Number
A3SA-90C1-24SO
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
A3SA-90C1-24SO.pdf
Availability of A3SA-90C1-24SO
QUANTITY
A3SA-90C1-24SO Order Process
Ship out your order
Specifications of A3SA-90C1-24SO
Internal Part NumberEIS-A3SA-90C1-24SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapOrange
Illumination Type, ColorLED, Orange
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP00
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3SA-90C1-24SO
Related LinksA3SA-90, A3SA-90C1-24SO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3SA-90C1-24SO Details Description
Related parts for A3SA-90C1-24SO
IDC CABLE-ASS40A/ AE40G / ASS40A datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 320 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
IMPACT 4PAIR 85OHM GD LEFT RAM 4 datasheet.pdf