Omron Automation & Safety A3SA-90D1-24SG
A3SA-90D1-24SG picture photo
Mfg. Part Number
A3SA-90D1-24SG
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
A3SA-90D1-24SG.pdf
Availability of A3SA-90D1-24SG
QUANTITY
A3SA-90D1-24SG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3SA-90D1-24SG
Internal Part NumberEIS-A3SA-90D1-24SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP00
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3SA-90D1-24SG
Related LinksA3SA-90, A3SA-90D1-24SG Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3SA-90D1-24SG Details Description
Related parts for A3SA-90D1-24SG
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO262 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
2201 METRAL RCT STR PF 5X6 datasheet.pdf
LIMITED FUNC AMP PNP CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 28-QFN TO 28-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 11W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf