ASSMANN WSW Components A40-LCG-T-R
A40-LCG-T-R picture photo
Mfg. Part Number
A40-LCG-T-R
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Datasheet Download
A40-LCG-T-R.pdf
Availability of A40-LCG-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A40-LCG-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A40-LCG-T-R
Internal Part NumberEIS-A40-LCG-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)40 (2 x 20)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - Mating-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - Post-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.130" (3.30mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance30 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A40-LCG-T-R
Related LinksA40-L, A40-LCG-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A40-LCG-T-R Details Description
Related parts for A40-LCG-T-R
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE GP 1.25KV 1.75A DO204 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 180 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM GRN DIFF 5VDC datasheet.pdf