Pulse Electronics Corporation A41-25-230A42
A41-25-230A42 picture photo
Mfg. Part Number
A41-25-230A42
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
A41-25-230A42.pdf
Availability of A41-25-230A42
QUANTITY
A41-25-230A42 Order Process
Ship out your order
Specifications of A41-25-230A42
Internal Part NumberEIS-A41-25-230A42
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesInternational High Power
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max)Parallel 220mA, Series 110mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max25 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension71.42mm L x 58.72mm W
Height - Seated (Max)47.63mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A41-25-230A42
Related LinksA41-25, A41-25-230A42 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
A41-25-230A42 Details Description
Related parts for A41-25-230A42
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RCPT LGH-2 datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 12A TO-220 datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC MM OFNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf