Sumida Corporation CDH53-180KC
CDH53-180KC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53-180KC
Brief Description
FIXED IND 18UH 880MA 280 MOHM
Datasheet Download
CDH53-180KC.pdf
Availability of CDH53-180KC
QUANTITY
CDH53-180KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53-180KC
Internal Part NumberEIS-CDH53-180KC
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating880mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53-180KC
Related LinksCDH53, CDH53-180KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53-180KC Details Description
Related parts for CDH53-180KC
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 23POS TIN datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER -5.05V 125W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf