Microsemi SoC A42MX16-1TQ176
A42MX16-1TQ176 picture photo
Mfg. Part Number
A42MX16-1TQ176
Brief Description
IC FPGA 140 I/O 176TQFP
Datasheet Download
A42MX16-1TQ176.pdf
Availability of A42MX16-1TQ176
QUANTITY
A42MX16-1TQ176 Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX16-1TQ176
Internal Part NumberEIS-A42MX16-1TQ176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
Standard Package40
Total RAM Bits-
Number of I/O140
Number of Gates24000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case176-LQFP
Supplier Device Package176-TQFP (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX16-1TQ176
Related LinksA42MX16, A42MX16-1TQ176 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX16-1TQ176 Details Description
Related parts for A42MX16-1TQ176
IC CPLD 288MC 10NS 144TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
IC BUS/TXRX 3ST OCTAL 20SOIC datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 1A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 7.62MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 16A D2PAK datasheet.pdf
FZM1 BOX CONTROLLER 2 CAMERA N datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 17MM datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CODING KEY datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf