Microsemi SoC A42MX36-2PQ208
A42MX36-2PQ208 picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-2PQ208
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 208PQFP
Datasheet Download
A42MX36-2PQ208.pdf
Availability of A42MX36-2PQ208
QUANTITY
A42MX36-2PQ208 Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-2PQ208
Internal Part NumberEIS-A42MX36-2PQ208
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits2560
Number of I/O176
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX36-2PQ208
Related LinksA42MX36, A42MX36-2PQ208 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX36-2PQ208 Details Description
Related parts for A42MX36-2PQ208
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 11.176X406.4MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf