Microsemi SoC A42MX36-2PQ208
A42MX36-2PQ208 picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-2PQ208
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 208PQFP
Datasheet Download
A42MX36-2PQ208.pdf
Availability of A42MX36-2PQ208
QUANTITY
A42MX36-2PQ208 Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-2PQ208
Internal Part NumberEIS-A42MX36-2PQ208
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Total RAM Bits2560
Number of I/O176
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX36-2PQ208
Related LinksA42MX36, A42MX36-2PQ208 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX36-2PQ208 Details Description
Related parts for A42MX36-2PQ208
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
MGRID VHDR .38AULF 2CKT datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W T18 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf