Microsemi SoC A42MX36-CQ208M
A42MX36-CQ208M picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-CQ208M
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 208CQFP
Datasheet Download
A42MX36-CQ208M.pdf
Availability of A42MX36-CQ208M
QUANTITY
A42MX36-CQ208M Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-CQ208M
Internal Part NumberEIS-A42MX36-CQ208M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits2560
Number of I/O176
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case208-BFCQFP with Tie Bar
Supplier Device Package208-CQFP (75x75)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX36-CQ208M
Related LinksA42MX36, A42MX36-CQ208M Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX36-CQ208M Details Description
Related parts for A42MX36-CQ208M
IC REG LDO 2.85V 10MLF datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 5A SOT-223 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
XFRMR T3/DS3/E3/STS-1 1:1 SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 2.5A 120/240VA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf