ITT Cannon, LLC CA3100E14S-9SB05-15
CA3100E14S-9SB05-15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-9SB05-15
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E14S-9SB05-15.pdf
Availability of CA3100E14S-9SB05-15
QUANTITY
CA3100E14S-9SB05-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-9SB05-15
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-9SB05-15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert14S-9
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-9SB05-15
Related LinksCA3100E14, CA3100E14S-9SB05-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-9SB05-15 Details Description
Related parts for CA3100E14S-9SB05-15
JUMPER-H9992TR/1852WH/H9992TR 8" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 5A PC MNT datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 8POS 2MM GOLD datasheet.pdf
BQ24750EVM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER HDMI/DVI 48VQFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
CABLE 3 POS MALE-WIRE 10M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 40MA 37 OHM SMD datasheet.pdf