Amphenol Industrial PT01A-18-32S(SR)
PT01A-18-32S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-18-32S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-18-32S(SR).pdf
Availability of PT01A-18-32S(SR)
QUANTITY
PT01A-18-32S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-18-32S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-18-32S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-18-32S(SR)
Related LinksPT01A-18, PT01A-18-32S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-18-32S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-18-32S(SR)
IC OPAMP JFET 8MHZ 8MSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 10-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 10 OHM 14DIP datasheet.pdf
EC-S1 SWITCH & ACT 5M CABLE datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF57 ACCESSORY datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 2.5V SMD datasheet.pdf