Microsemi SoC A42MX36-PQG240I
A42MX36-PQG240I picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-PQG240I
Brief Description
IC FPGA 202 I/O 240PQFP
Datasheet Download
A42MX36-PQG240I.pdf
Availability of A42MX36-PQG240I
QUANTITY
A42MX36-PQG240I Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-PQG240I
Internal Part NumberEIS-A42MX36-PQG240I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
Total RAM Bits2560
Number of I/O202
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX36-PQG240I
Related LinksA42MX36, A42MX36-PQG240I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX36-PQG240I Details Description
Related parts for A42MX36-PQG240I
TERMINAL WW PRESS-IN 1000/PKG datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.8PF 50V 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING TERM 14-16AWG #10 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 12.5A DPAK-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf