Vishay/BCcomponents A473K15X7RF5TAA
A473K15X7RF5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A473K15X7RF5TAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
A473K15X7RF5TAA.pdf
Availability of A473K15X7RF5TAA
QUANTITY
A473K15X7RF5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A473K15X7RF5TAA
Internal Part NumberEIS-A473K15X7RF5TAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A473K15X7RF5TAA
Related LinksA473K15, A473K15X7RF5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A473K15X7RF5TAA Details Description
Related parts for A473K15X7RF5TAA
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 10A 17 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 12POS PCB datasheet.pdf
Crystal 25.1750MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB16 datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END .5M datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf