Hirose Electric Co Ltd A4B-12PA-2DSA(71)
A4B-12PA-2DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A4B-12PA-2DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 12POS 2MM
Datasheet Download
A4B-12PA-2DSA(71).pdf
Availability of A4B-12PA-2DSA(71)
QUANTITY
A4B-12PA-2DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A4B-12PA-2DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A4B-12PA-2DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA4
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A4B-12PA-2DSA(71)
Related LinksA4B-12PA, A4B-12PA-2DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A4B-12PA-2DSA(71) Details Description
Related parts for A4B-12PA-2DSA(71)
RES 13M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 265MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 25V RADIAL datasheet.pdf
2.5G TDM 1310NM DFB TO CAN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf