Microsemi SoC A54SX08-1PQ208
A54SX08-1PQ208 picture photo
Mfg. Part Number
A54SX08-1PQ208
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 130 I/O 208PQFP
Datasheet Download
A54SX08-1PQ208.pdf
Availability of A54SX08-1PQ208
QUANTITY
A54SX08-1PQ208 Order Process
Ship out your order
Specifications of A54SX08-1PQ208
Internal Part NumberEIS-A54SX08-1PQ208
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSX
Number of LABs/CLBs768
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O130
Number of Gates12000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A54SX08-1PQ208
Related LinksA54SX08, A54SX08-1PQ208 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A54SX08-1PQ208 Details Description
Related parts for A54SX08-1PQ208
IC ARM7 MCU FLASH 32K 64-LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
PLUG 6.35MM 3P SPECIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT PIN datasheet.pdf