Microsemi SoC A54SX16P-2VQG100
A54SX16P-2VQG100 picture photo
Mfg. Part Number
A54SX16P-2VQG100
Brief Description
IC FPGA 81 I/O 100VQFP
Datasheet Download
A54SX16P-2VQG100.pdf
Availability of A54SX16P-2VQG100
QUANTITY
A54SX16P-2VQG100 Order Process
Ship out your order
Specifications of A54SX16P-2VQG100
Internal Part NumberEIS-A54SX16P-2VQG100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSX
Number of LABs/CLBs1452
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O81
Number of Gates24000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A54SX16P-2VQG100
Related LinksA54SX16P, A54SX16P-2VQG100 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A54SX16P-2VQG100 Details Description
Related parts for A54SX16P-2VQG100
DIODE ZENER 6.2V 1W DO41G datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LPDDR-SDRAM CTRLR FOR MACHXO2 datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 6.8UH N41 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf