Microsemi SoC A54SX16P-TQ176
A54SX16P-TQ176 picture photo
Mfg. Part Number
A54SX16P-TQ176
Brief Description
IC FPGA 147 I/O 176TQFP
Datasheet Download
A54SX16P-TQ176.pdf
Availability of A54SX16P-TQ176
QUANTITY
A54SX16P-TQ176 Order Process
Ship out your order
Specifications of A54SX16P-TQ176
Internal Part NumberEIS-A54SX16P-TQ176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSX
Number of LABs/CLBs1452
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O147
Number of Gates24000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case176-LQFP
Supplier Device Package176-TQFP (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A54SX16P-TQ176
Related LinksA54SX16, A54SX16P-TQ176 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A54SX16P-TQ176 Details Description
Related parts for A54SX16P-TQ176
IC ADC 10BIT 1.8V 65MSPS 257-BGA datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED GREEN/ORG DIFFUSED 1210 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 2AWG BLACK SHLD 100' datasheet.pdf