Vishay/BCcomponents A561J15C0GK5UAA
A561J15C0GK5UAA picture photo
Mfg. Part Number
A561J15C0GK5UAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
A561J15C0GK5UAA.pdf
Availability of A561J15C0GK5UAA
QUANTITY
A561J15C0GK5UAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A561J15C0GK5UAA
Internal Part NumberEIS-A561J15C0GK5UAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A561J15C0GK5UAA
Related LinksA561J15, A561J15C0GK5UAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A561J15C0GK5UAA Details Description
Related parts for A561J15C0GK5UAA
IC FPGA 129 I/O 160HQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 60A ISOTOP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 128QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
75MM OD RED LED DARKFIELD LT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TO OMRON C-SERIES datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf