Vishay/BCcomponents A561K15C0GK5TAA
A561K15C0GK5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A561K15C0GK5TAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
A561K15C0GK5TAA.pdf
Availability of A561K15C0GK5TAA
QUANTITY
A561K15C0GK5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A561K15C0GK5TAA
Internal Part NumberEIS-A561K15C0GK5TAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A561K15C0GK5TAA
Related LinksA561K15, A561K15C0GK5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A561K15C0GK5TAA Details Description
Related parts for A561K15C0GK5TAA
CONN DIN PLUG 32POS RT ANG PCB datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL SLOT OPTOSCHMITT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 750W datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 32MM datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 5CSP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf