Vishay/BCcomponents A561K15C0GK5TAA
A561K15C0GK5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A561K15C0GK5TAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
A561K15C0GK5TAA.pdf
Availability of A561K15C0GK5TAA
QUANTITY
A561K15C0GK5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A561K15C0GK5TAA
Internal Part NumberEIS-A561K15C0GK5TAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A561K15C0GK5TAA
Related LinksA561K15, A561K15C0GK5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A561K15C0GK5TAA Details Description
Related parts for A561K15C0GK5TAA
FIXED IND 10UH 1.3A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A2015N/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf