Vishay/BCcomponents A562K15X7RF5TAA
A562K15X7RF5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A562K15X7RF5TAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
A562K15X7RF5TAA.pdf
Availability of A562K15X7RF5TAA
QUANTITY
A562K15X7RF5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A562K15X7RF5TAA
Internal Part NumberEIS-A562K15X7RF5TAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A562K15X7RF5TAA
Related LinksA562K15, A562K15X7RF5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A562K15X7RF5TAA Details Description
Related parts for A562K15X7RF5TAA
Crystal 4.194304MHz 50ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
I-TRAC PWR 7R W/LF HLDDN PLUG datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/06/270F SN BK BX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf