EDAC Inc. A60-112-231N432
A60-112-231N432 picture photo
Mfg. Part Number
A60-112-231N432
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks With Magnetics
Brief Description
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T
Datasheet Download
A60-112-231N432.pdf
Availability of A60-112-231N432
QUANTITY
A60-112-231N432 Order Process
Ship out your order
Specifications of A60-112-231N432
Internal Part NumberEIS-A60-112-231N432
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Jack
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks With Magnetics
SeriesA60
PackagingTray
Connector TypeRJ45
Number of Ports1
Number of Rows1
Applications10/100/1000 Base-T, AutoMDIX
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
Height Above Board0.532" (13.51mm)
LED ColorGreen - Yellow
Number of Cores per Jack8
ShieldingShielded, EMI Finger
FeaturesBoard Lock
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Shield MaterialCopper Alloy
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon; Polyester, Glass Filled
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A60-112-231N432
Related LinksA60-112, A60-112-231N432 Datasheet, EDAC Inc. Distributor
A60-112-231N432 Details Description
Related parts for A60-112-231N432
IC REG LDO 3.2V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SIDAC MC BI 140V 400A TO-92 datasheet.pdf
STAINLESS STRAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLUE datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf