Omron A6S-7104-PH
A6S-7104-PH picture photo
Mfg. Part Number
A6S-7104-PH
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP 7POS RAISED SMD
Datasheet Download
A6S-7104-PH.pdf
Availability of A6S-7104-PH
QUANTITY
A6S-7104-PH Order Process
Ship out your order
Specifications of A6S-7104-PH
Internal Part NumberEIS-A6S-7104-PH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package700
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesA6S-H
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST
Number of Positions7
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelRaised
Contact Material-
Contact FinishGold
Height Above Board0.173" (4.40mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body Material-
Length0.737" (18.72mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life1,000 Cycles
Electrical Life1,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A6S-7104-PH
Related LinksA6S-7, A6S-7104-PH Datasheet, Omron Distributor
A6S-7104-PH Details Description
Related parts for A6S-7104-PH
IC TXRX RS-232 5V SD/EN 24SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 2.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PWR SUPPLY 10W OPEN 24V 0.42A datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V C0G 1812 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS BTL 27DBSMS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 30MA 1.45 OHM datasheet.pdf
GUARD EXTENSION datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 16SOIC datasheet.pdf