Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500GWW2VB
PPT0500GWW2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500GWW2VB
Datasheet Download
PPT0500GWW2VB.pdf
Availability of PPT0500GWW2VB
QUANTITY
PPT0500GWW2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500GWW2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0500GWW2VB
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500GWW2VB
PPT0500GWW2VB Details Description
Related parts for PPT0500GWW2VB
CONN FFC VERT 33POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 36POS GOLD SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM YLW/GRN BICOLOR RA datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FL 50MM RING POLARIZER datasheet.pdf