KEMET A700D157M004ATE018
A700D157M004ATE018 picture photo
Mfg. Part Number
A700D157M004ATE018
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
A700D157M004ATE018.pdf
Availability of A700D157M004ATE018
QUANTITY
A700D157M004ATE018 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700D157M004ATE018
Internal Part NumberEIS-A700D157M004ATE018
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700D157M004ATE018
Related LinksA700D157M, A700D157M004ATE018 Datasheet, KEMET Distributor
A700D157M004ATE018 Details Description
Related parts for A700D157M004ATE018
JUMPER-H2788TR/C2065N/X 4" datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1800.0UH SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS R/A .050" GLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 70.5367MHZ CMOS SMD datasheet.pdf