KEMET A700V106M016ATE045
A700V106M016ATE045 picture photo
Mfg. Part Number
A700V106M016ATE045
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
A700V106M016ATE045.pdf
Availability of A700V106M016ATE045
QUANTITY
A700V106M016ATE045 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700V106M016ATE045
Internal Part NumberEIS-A700V106M016ATE045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesAO-Cap A700
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700V106M016ATE045
Related LinksA700V106M, A700V106M016ATE045 Datasheet, KEMET Distributor
A700V106M016ATE045 Details Description
Related parts for A700V106M016ATE045
IC DAC 12BIT DUAL W/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
LOKE CATV/SATTELITE STRIPPER datasheet.pdf
STD-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
CONN FORK LOCK NON-INSUL 100PC datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
GDT 150V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf