KEMET A700V476M006ATE025
A700V476M006ATE025 picture photo
Mfg. Part Number
A700V476M006ATE025
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
A700V476M006ATE025.pdf
Availability of A700V476M006ATE025
QUANTITY
A700V476M006ATE025 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700V476M006ATE025
Internal Part NumberEIS-A700V476M006ATE025
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700V476M006ATE025
Related LinksA700V476M, A700V476M006ATE025 Datasheet, KEMET Distributor
A700V476M006ATE025 Details Description
Related parts for A700V476M006ATE025
CAP CER 270PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 250 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7S 1812 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
OTHER ACCESSORIES datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf