KEMET A700V686M004ATE020
A700V686M004ATE020 picture photo
Mfg. Part Number
A700V686M004ATE020
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
A700V686M004ATE020.pdf
Availability of A700V686M004ATE020
QUANTITY
A700V686M004ATE020 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700V686M004ATE020
Internal Part NumberEIS-A700V686M004ATE020
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700V686M004ATE020
Related LinksA700V686M, A700V686M004ATE020 Datasheet, KEMET Distributor
A700V686M004ATE020 Details Description
Related parts for A700V686M004ATE020
IC SW DISTRIBUTION 2CHAN 8SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR 400MV REF 3-DFN datasheet.pdf
DIE BNC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 144 MOHM datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT OE BLK 28 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf