Bourns Inc. CR0402-FX-2742GLF
CR0402-FX-2742GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-2742GLF
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-2742GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-2742GLF
QUANTITY
CR0402-FX-2742GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-2742GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-2742GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-2742GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-2742GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-2742GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-2742GLF
TRANS NPN 20V 0.5A SPT/SC-72 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 90V datasheet.pdf
IC GAMMA BUFFER 8CH 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 5.0A PQFN datasheet.pdf
CONN RCPT R/A PCB 6POS TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.536 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 120MA 35 OHM TH datasheet.pdf
MICRO 100C P 8" YEL JACKP NI datasheet.pdf