Intel A80386DX20
A80386DX20 picture photo
Mfg. Part Number
A80386DX20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I386 20MHZ 132CPGA
Datasheet Download
A80386DX20.pdf
Availability of A80386DX20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A80386DX20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A80386DX20
Internal Part NumberEIS-A80386DX20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi386
PackagingTray
Core ProcessorIntel386 DX
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; Intel387 DX
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case132-BFCPGA
Supplier Device Package132-CPGA (36.8x36.8)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A80386DX20
Related LinksA8038, A80386DX20 Datasheet, Intel Distributor
A80386DX20 Details Description
Related parts for A80386DX20
THERMISTOR 25 OHM 60V PTC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 250MW SOD882 datasheet.pdf
IC DRVR TRANSF ISO 8-UMAX datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 56QFN datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
SAFETY LABEL W/SPECIAL ADHESIVE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf