Amphenol Pcd A850493825N
A850493825N picture photo
Mfg. Part Number
A850493825N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 25 SILVER
Datasheet Download
A850493825N.pdf
Availability of A850493825N
QUANTITY
A850493825N Order Process
Ship out your order
Specifications of A850493825N
Internal Part NumberEIS-A850493825N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPlating Finishes
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesSAE AS85049
TypeCable Clamp
Cable Opening0.420" ~ 0.850" (10.67mm ~ 21.59mm)
Diameter - Outside1.890" (48.01mm)
Shell Size - Insert25
Thread Size-
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
Shielding-
ColorSilver
FeaturesClamp Screws
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III, IV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A850493825N
Related LinksA8504, A850493825N Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
A850493825N Details Description
Related parts for A850493825N
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 220.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf